collage-contest-96

مجموعه آموزگاران و توسعه‌دهندگان خانه ریاضیات اصفهان و پایلی گام‌های بلندی را در آموزش برنامه‌نویسی به دانش‌آموزان برداشته‌اند. تا کنون، صدها دانش‌آموز از ده‌ها مدرسه توسط این مجموعه برنامه‌نویسی را یاد گرفته‌اند و با اشتیاقی فراوان به برنامه‌نویسی و نوآوری ادامه می‌دهند.

این روند تا به امروز تکرار شده است. علاوه بر آن، با اطلاع‌رسانی و همکاری اداره کل آموزش و پرورش اصفهان، دوره‌ها در مدارس متوسطه اول نیز برگزار شده، و در مناطق خارج از شهر اصفهان مانند شهرستان‌های تیران، خمینی‌شهر، و نجف‌آباد نیز با استقبال دانش‌آموزان روبرو شده است. در پایان هر دوره ۴۰ ساعته و برگزاری آزمون تئوری و عملی، به دانش‌آموزان از طرف خانه ریاضیات گواهینامه اعطاء می‌شود.

در پاییز ۹۶ سومین دوره مسابقات برنامه‌نویسی دانش‌آموزی اصفهان برگزار شد. دانش‌آموزانی از ۳۶ مدرسه استان اصفهان در این رویداد نوین شرکت کردند و مهار‌ت‌های خود در برنامه‌نویسی و حل مسئله را نشان دادند.

این بخش به انتقال این تجربه و الگوی موفق آموزش برنامه‌نویسی به نوجوانان برای پیاده‌سازی در جای‌جای ایران عزیزمان می‌پردازد.


مزایای آموزش برنامه‌نویسی برای نوجوانان

در دنیای امروز، برنامه‌نویسی دانشی پایه می‌باشد که نقشی بنیادی در همه علوم دارد. یادگیری برنامه‌نویسی نقشی اساسی در پیشرفت و موفقیت نوجوانان در دنیای مدرن امروز دارد:

 • تاثیر مثبت برنامه‌نویسی بر رشد خلاقیت ذهنی
 • افزایش توان حل مسائل با روش گام به گام و شکستن مسائل به مسئله های کوچکتر و ساده‌تر
 • افزایش توانایی رویارویی با مسائل بزرگ و پیچیده ( چه مسائل علمی و چه مسائل اجتماعی)
 • مسیردهی مناسب و مفید به علاقه‌ی نوجوانان به کار با کامپیوتر، تبلت و موبایل
 • تقویت سیستم‌گرایی (نقطه مقابل سلیقه‌گرایی که یکی از مشکلات اساسی جامعه است)
 • برنامه‌نویسی در دنیای امروز دانش پایه برای همه علوم می‌باشد و در جوامع مدرن، از مقطع ابتدایی آموزش داده می‌شود.
 • یادگیری برنامه‌نویسی به طور غیرمستقیم به پیشرفت و ایجاد انگیزه تحصیلی کمک می‌کند.

 

benefits

دانستن برنامه‌نویسی مفید است، صرف نظر از اینکه دانش‌آموزان علاقه‌مند به چه رشته‌ای باشند یا اینکه در آینده در چه زمینه‌ تخصصی مشغول به کار شوند. از مهندسان عمران و الکترونیک گرفته تا پژوهشگران بیولوژی و پزشکی، متخصصان دنیای مدرن امروز هر روز از دانش و تجربه برنامه‌نویسی خود بهره‌مند می‌شوند. برای نمونه، مدیر کل کمپانی عظیم جنرال‌الکتریک سال گذشته اعلام نمود که یادگیری کدنویسی برای همه کارمندان جدید این شرکت، از بخش فروش گرفته تا بخش عملیات، ضروری خواهد بود (منبع).


شیوه تدریس

پرورش انگیزه

بخش خواندنی‌ها شامل داستان‌های موفقیت برنامه‌نویسان نوجوان و کاربردهای جذاب برنامه‌نویسی می‌باشد. در بخش ساخته‌های کاربران هم دانش‌آموزان می‌توانند کارهای هیجان‌انگیز دانش‌آموزان دیگر را ببینند و یاد بگیرند. در بخش گفتگو با برنامه‌نویسان نوجوان ایران نیز نوجوانان می‌توانند به پای حرف‌های همسن و سالان خود بنشینند و با آنها و موفقیت‌هایشان آشنا شوند.

زبان برنامه‌نویسی

زبان برنامه‌نویسی مورد استفاده، پایتون می‌باشد. پایتون یک زبان برنامه‌نویسی عمومی، همه‌کاره، و محبوب است. این زبان به عنوان زبان اول برای نوجوانان بسیار مناسب است زیرا هم به راحتی قابل خواندن، نوشتن، و درک است و هم امکان انجام پروژه‌های پیشرفته آکادمیک و صنعتی نیز با آن وجود دارد. پایتون یک زبان متن‌باز و همه منظوره است که هم‌اکنون در پیشروترین شرکت های کامپیوتری مثل گوگل در حال استفاده می‌باشند. تقاضای بالا برای برنامه‌نویسان پایتون در سرتاسر دنیا وجود دارد و نقطه‌ی شروعی مناسب هم برای درک سایر زبان‌ها است.

آغاز آموزش

دانش‌آموزان شما می‌توانند یادگیری را تنها با داشتن یک موبایل یا کامپیوتر متصل با اینترنت شروع کنند. دوره پایه برنامه‌نویسی پایلی را به دانش‌آموزان خود معرفی کنید. این دوره جذاب کاملا آنلاین، روان، و خودآموز است و تا کنون بیش از ۴۰۰ دانش‌آموز آنرا گذرانده‌اند. دانش‌آموزان با انجام آن با مفاهیم پایه مانند متغیر، عبارت‌های شرطی، حلقه و تابع آشنا می‌شوند. آموزش با کتابخانه ترتل شروع می‌شود.

ابتدا رسم یک طرح گرافیکی ساده مانند مربع و دایره با ترتل آموزش داده می‌شود و بعد به دانش‌آموزان فرصت داده می‌شود تا اشکال مختلف طراحی نمایند. هر جلسه یک پروژه ساده مطرح و مرحله به مرحله و داستان‌وار به همراه کدهای جدید آموزش داده می‌شود. به منظور جذاب‌تر شدن، از مثال‌های گرافیکی و بازی استفاده می‌شود.

benefits

برای دانش‌آموزان سطح‌های تحصیلی پایین‌تر، دوره هزارتوی کلاسیک در سایت Code.org دوره‌ای مناسب و جذاب برای شروع یادگیری است. اینجا را کلیک کنید و سپس زبان را در پایین صفحه به فارسی تغییر دهید.

آماده‌سازی محیط برنامه‌نویسی

محیط برنامه‌نویسی پایلی امکان برنامه‌نویسی آنلاین تحت مرورگر و بدون نیاز به هیچ‌گونه نصبی را فراهم می‌کند.

برای دانلود و نصب برنامه‌های مورد نیاز بر روی کامپیوتر شخصی، اینجا را ببینید.

برای داشتن محیط توسعه آماده و پیشرفته، پایلی‌باکس را دانلود و استفاده کنید. پایلی‌باکس یک محیط یکپارچه هست که همه ابزارهای لازم برای برنامه‌نویسی‌های پیشرفته روی آن نصب و آماده شده. پایلی‌باکس را میشه به هر کامپیوتری هم جابجا و با آن کار کرد.

سرفصل‌های آموزش در کلاس

شیوه آموزش زبان برنامه‌نویسی پایتون برای نوجوانان بر پایه انجام و یادگیری و پروژه‌محور می‌باشد. جذابیت محتوا نقش کلیدی در یادگیری و پیشرفت نوجوانان دارد.

سرفصل آموزشی دوره مقدماتی پایتون در کلاس بصورت زیر می‌باشد:

 • رسم اشکال با Turtle
 • متغیرها، محاسبات و رشته (String) – چاپ با فرمت
 • لیست (List) ، تاپل (Tuple) و دیکشنری (Map)
 • ساختار شرطی (if-else)
 • ساختار حلقه ها (for-while)
 • ساختن تابع و استفاده از آنها

سرفصل‌های کامل به زودی افزوده می‌شود.

benefits

منابع تدریس و توسعه حرفه‌ای برای آموزگاران

ما همیشه مشتاق شنیدن ایده‌ها و پیشنهادهای شما برای بهبود این صفحه هستیم.