برنامه‌نویس سفر انسان به ماه

نیم قرن پیش (1969)، دانشگاه ام آی تی قدم بزرگی در نرم‌افزار پرواز آپولوی ناسا برداشت که باعث فرود بشر برای اولین بار بر روی ماه شد. در این کار افراد زیادی نقش داشتند که یکی از آنها، دختر جوانی به نام مارگارت همیلتون بود.

مارگارت یک مهندس کامپیوتر هست که آن زمان بخش مهندسی نرم‌افزار آزمایشگاه ابزار ام آی تی را رهبری می‌کرد. مارگارت تنها بیست و پنج سال داشت که برای توسعه نرم‌افزار هدایت آپولو با ناسا قرارداد بست. او در زمان کار در ناسا بخاطر معرفی مفهوم مهندسی نرم‌افزار اعتبار زیادی پیدا کرد.

عکس پایین، مارگارت را در کنار کدهایی که او و تیمش برای سفر به ماه نوشتند نشون میده.  به گفته مارگارت این عکس در سال 1969 در دانشگاه توسط یکی از کارکنان برای آزمایشگاه گرفته شده است.

margaret hamilton

مارگارت در توصیف اون روزها میگه:

از دیدگاه من، خود تجربه ساخت برنامه (طراحی، توسعه، بیرون‌دادن، تماشای به کارافتادن و یادگیری از اون برای دستگاه‌های آینده) به همان اندازه اتفاق‌های ماموریت سفر به ماه جذاب بود. بار دومی در کار نبود. ما این را می‌دونستیم و به طور جدی کار می‌کردیم. بیشتر ماها تازه در آغاز بیست‌سالگیمون بودیم. کشف راه‌حل‌های جدید و ایده‌های تازه یه ماجراجویی بود. احترام دوجانبه وجود داشت. چون نرم‌افزار یک معمای کامل بود، مدیریت بالا به ما آزادی و اعتماد کامل داد. ما باید راه حلی پیدا می‌کردیم و کردیم. وقتی به اون روزا فکر میکنم متوجه میشم که ما خوش‌شانس‌ترین آدم‌های دنیا بودیم. انتخاب دیگه ای به جز پیشگام‌شدن وجود نداشت.

مارگارت همیلتون در حال حاضر به عنوان یکی از پیشگامان برنامه‌نویسی شناخته میشه و سال گذشته مدال آزادی آمریکا را برای نقش بزرگش در سفر انسان به ماه دریافت کرد.

 

نوشته شده با کمک از Aryan6984