یک بچه مادرش را با شنیدن صداش تشخیص میده. حتی وقتی که مادرش یک جمله را به زبان میاره که تا حالا هیچوقت بچه اون را نشنیده بوده.

یک بچه وقتی یک گربه توی کوچه از کنارش میگذره هم میفهمه که اون حیوان یک گربه هست. حتی اگر این یک گربه غریبه باشه که تا حالا هیچوقت اون گربه خاص را ندیده بوده باشه. هیچوقت هم هیچکس برای بچه قانونی تعریف نکرده بوده که مثلا اگر موجود هشت پا داشت، آنگاه گربه نیست.

اگر بچه فقط جمله‌هایی که مادرش گفته یا گربه‌هایی که قبلا دیده را تشخیص بده یعنی بچه حافظه خوبی داره. اما اینکه بچه مادر را حتی از گفته‌های جدیدش یا گربه‌بودن را حتی برای گربه‌های غریبه محله هم تشخیص میده بخاطر اینه که بچه هوش داره.

به شکلی مشابه، هوش مصنوعی این توانایی را به رایانه‌ها می‌دهد که با مشاهده و تجربه چیزهای جدید یاد بگیرند.

این بسیار کاربردی و سرگرم‌کننده است زیرا به رایانه‌ها اجازه می‌دهد کارهای شگفت‌انگیز و خلاقانه‌ای انجام دهند که انسان نمی‌تواند انجام دهد یا انجام آنها خیلی طول می کشد. برای نمونه، هوش مصنوعی می‌تواند به رایانه‌ها کمک کند تا چهره‌ها را بشناسند، زبان‌ها را ترجمه کنند، بازی کنند، بیماری‌ها را تشخیص دهند، رانندگی کنند، شعر و آهنگ بسازند، و خیلی چیزهای دیگر. هوش مصنوعی یکی از هیجان انگیزترین زمینه‌های علم و فناوری امروزی است و کاربردهای بسیار گسترده‌ای در دنیای امروز و آینده دارد.

بیایید با هم الفبای هوش مصنوعی را در این صفحه یاد بگیریم.