پریسا سادات موسوی: هوش مصنوعی برای زندگی بهتر

 

Contest

 

دوست دارم بتونم با برنامه‌نویسی و هوش مصنوعی، ربات‌هایی حرفه‌ای و هوشمند بسازم.

 

پریسا سادات موسوی، دانش‌آموز مدرسه فرزانگان امین شعبه ۱ اصفهان هست.

با تنها ۱۳ سال سن، پریسا جوان‌ترین نویسنده پایلی هم هست. مقاله او درباره ایزابل، یک برنامه‌نویس دختر نوجوان و موفق، را می‌تونی اینجا بخونی.

او و هم‌تیمی‌هاش در سومین دوره مسابقات برنامه‌نویسی اصفهان هم موفق به کسب رتبه سوم شدند. این مسابقه در ۲۰ مهرماه ۱۳۹۶ در خانه ریاضیات اصفهان برگزار شد. او جوان‌ترین دختر شرکت‌کننده در این مسابقه هم بود.

 

اولین بار کی و کجا کدنویسی کردی؟ چه چیزی باعث شد اینکار را انجام بدی؟

تابستان امسال (۱۳۹۶) که در کلاس‌های برنامه‌نویسی پایتون خانه ریاضیات شرکت کردم، برای اولین بار بود که کدنویسی می‌کردم.

همیشه به یادگیری کامپیوتر علاقه داشتم. از ۶ سالگی با کامپیوتر کار می‌کردم و برنامه‌های زیادی رو یاد گرفتم مثل Paint ،Word ،Powerpoint.

 

تا حالا چه کارهایی را با برنامه‌نویسی انجام دادی؟

برنامه‌های معمولی نوشتم. ولی مثلا وقتی در پایتون حلقه‌ها رو یاد گرفتم و تونستم یک برنامه ۱۰۰ خطی رو با ۷-۶ خط کد بنویسم خیلی خوشحال بودم. مثل این طرح که در برنامه‌نویسی اون از حلقه و تابع استفاده کردم:

parisa-mousavi-creation

 

آیا با خانه ریاضیات و پایلی آشنا هستی؟

کلاس پایتون باعث شد با خانه ریاضیات آشنا بشم. مسابقه‌ای که برگزار شد خیلی برام جالب بود. هم سوال خیلی جذاب بود و هم تیمی‌بودن مسابقه خیلی خوب بود. سه‌تایی فکر می‌کردیم و هر کدوم بخشی رو نوشتیم. هر جا یکی خسته میشد دو نفر دیگه با هم ادامه میدادن و خیلی خوب بود.

پایلی رو خیلی دوست داشتم مخصوصا اینکه هر کسی میتونه برنامه خودش رو برای بخش ساخته‌های کاربران بفرسته و برنامه‌های بقیه رو ببینه و چیزهای زیادی یاد بگیره.

 

چه چیزهایی را دوست داری در آینده با کدنویسی انجام بدی یا بسازی؟ چه فرصت‌ها یا مشکلاتی را رو در دنیای اطراف خودت می‌بینی که شاید بشه با کدنویسی روشون کار کرد؟

دوست دارم بتونم با برنامه‌نویسی و هوش مصنوعی، ربات‌هایی حرفه‌ای و هوشمند بسازم که برای زندگی خیلی پیشرفته ساخته شده باشن و اینطوری زندگی خیلی از انسانها رو راحت‌تر کنم.

 

Contest

یا شبکه‌های اجتماعی مثل فیسبوک درست کنم که برای به اشتراک‌گذاشتن اطلاعات علمی باشه و یا اپلیکیشن‌های کاربردی موبایل بسازم.

 

دوست داری در آینده در چطور جایی و به چه کاری مشغول باشی؟

از وقتی برنامه‌نویسی پایتون رو یاد گرفتم، علاقه‌ام به کامپیوتر بیشتر شده. دوست دارم در رشته کامپیوتر ادامه تحصیل بدم و ربات‌هایی خیلی پیشرفته‌ که شبیه انسان هستند را بسازم.